Marta Kubišová – Neoficiální stránky Marty Kubišové

Zvířecí miláčci Marty Kubišové

Vznik a začátky pořadu na pomoc zvířatům „Chcete mě?“

Natáčení pořadu Chcete mě?

Někdy na podzim roku 1991 se v pražské Městské knihovně konalo setkání milovníků a ochránců zvířat. Ze všech referátů vyznívalo smutné konstatování, že Československo sice vykročilo do Evropy, ale v oblasti ochrany zvířat, především těch opuštěných, či týraných, se od revoluce nic nezměnilo. U řečnického pultu se střídaly soucitné ženy, které se ujaly dle svých možností vždy optimálního počtu zvířat bez domova. Řadu zvířat krmily a ošetřovaly z vlastních prostředků a ve svých domácnostech.

Natáčení pořadu Chcete mě?

Bylo mi jasné, že za stávajících poměrů nelze ani dohledat třeba jen majitele zaběhlého psa nebo kočky, který se jich nechtěl zbavit. Na místě jsem ventilovala nápad s kamerou. Ta by zavítala do těch domácností, které jsou přecpané opuštěnými zvířaty, a dle úvahy pěstounů je prostřednictvím kamery nabídla. Navíc jsem se právě tam seznámila se scénáristou Jiřím Šebánkem.

Spolu jsme se dohodli, že navštívíme tehdejšího generálního ředitele ČS televize Ivo Mathého. Ten na náš návrh reagoval slovy: „Báječné, ale budete to moderovat vy, Marto!“ Pořad přidělil dramaturgovi Čestmíru Kopeckému a v únoru 1992 jsme vyjeli s prvním dílem.

S moderátorem Chcete mě? Z. Srstkou (2001)

Celých 16 let byl duchovním otcem a supervizorem Jiří Šebánek, byť se pod jeho vedením vystřídalo na pořadu pár scénáristů. Výkonnou osobou jsem byla první dvě tři sezóny já sama. Později jsme museli přibrat dalšího moderátora, který se se mnou střídal v týdenních intervalech. Byl vybrán Jiří Srstka a byla to víc než šťastná volba. V této sestavě na pořadu spolupracujeme doposud.

Na celém území republiky začaly vznikat útulky, všemožné azyly a deklarovaly se záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Začaly se zakládat nadace na ochranu zvířat. Situace opuštěných zvířat, hlavně povědomí o ní, se stala věcí veřejnou, a právě o to se jedná všem tvůrcům pořadu „Chcete mě?“.

Od roku 2004 mi s reportážemi pomáhá dcera Kateřina, protože jsou subjekty, se kterými neumím nebo nedokážu před kamerou komunikovat, a to zvláště tehdy, pokud se řeší nějaká kauza. A ostatně také nadešel čas, kdy je smysluplné vychovat si nástupkyni!


Natáčení pořadu Chcete mě? Natáčení pořadu Chcete mě? Natáčení pořadu Chcete mě?

Zpět na předchozí stránku


Videovzpomínka hudebního publicisty Miloše Skalky

Videovzpomínka hudebního publicisty Miloše Skalky